Czy suplementy diety mogą wpłynąć na ilość energii w ciągu dnia?

Większość osób wie, że kofeina rozbudza oraz pobudza do działania. Kofeina jest jednym z suplementów diety, ale nie jedynym. Istnieje bowiem wiele różnego rodzaju suplementów, które wpływają na ilość energii w ciągu doby. Warto poznać je wszystkie i stosować, aby lepiej funkcjonować oraz mieć więcej energii, motywacji czy siły do działania. Właśnie dlatego, powstał poniższy artykuł. Można z niego wyczytać wiele cennych informacji, nie tylko o wspomagaczach zdrowia i dobrego samopoczucia, ale także o własnym ciele oraz jego potrzebach.

Rodzaje suplementów

Na rynku suplementów diety można znaleźć wiele różnych wspomagaczy. Różnią się one zarówno odbiorcą, jak i efektem, a nawet składem. W związku z tym najczęstsze rodzaje suplementów, wymieniane przez specjalistów, a zwłaszcza przez dietetyków, to:

  • witaminowe suplementy diety – przyjmowane w przypadku niedoboru jakiejś witaminy w diecie, typu: A,D,E,K, B12, B6, B9…,
  • minerałowe suplementy diety – do których należą cynk, fosfor, wapń, magnez, żelazo…,
  • suplementy diety na odchudzanie – wśród nich najczęściej wymienia się: błonnik, zieloną herbatę, kawę, chrom i piperynę,
  • suplementy diety na układ odpornościowy, czyli między innymi: czosnek, cynk, witamina C, witamina D, witaminy z grupy B, piperyna, kurkumina…,
  • suplementy diety na układ nerwowy, a zatem witaminy B1, B2, B3 czy B12,
  • suplementy diety na kości i stawy, typu: kolagen, wapń, witamina C, glukozamina, witamina D3 itd.,
  • suplementy diety na skórę, włosy oraz paznokcie, tzn. witamina C, witamina A, kolagen, cynk, miedź, kwasy omega-3 i nie tylko.

Kiedy warto sięgnąć po suplementację

Niezależnie od płci, wieku, stylu życia czy diety, każdy człowiek może sięgnąć po suplementy diety. Nie szkodzą one bowiem zdrowiu, nie są sprzedawane na receptę i co najważniejsze nie wpływają na układ hormonalny człowieka. Przed rozpoczęciem suplementacji warto jednak skonsultować się ze specjalistą, w celu ustalenia, które suplementy diety sprawdzą się w konkretnym przypadku. Inaczej mówiąc, warto zrobić odpowiednie badanie, aby ustalić w jakie minerały oraz witaminy jest uboga dieta danego człowieka.
Niektórzy ludzie nie korzystają z usług dietetyka, ale sięgają po suplementy diety. Jest to możliwe dzięki rozwojowi technologii. Każdy człowiek może dziś bowiem znaleźć interesujące go informacje w Internecie. Właśnie dlatego, w wyszukiwarce Google pojawia się coraz więcej haseł typu: suplementy diety na zmęczenie, suplementy diety na masę mięśniową czy suplementy diety na złe samopoczucie. Należy jednak pamiętać, że nie każda przeczytana w Internecie informacja jest prawdziwa i rzetelna. Właśnie dlatego, rozmowa ze specjalistą jest lepszym i bezpieczniejszym wyborem.

Czym jest testosteron i dlaczego warto dbać o jego odpowiedni poziom?

Niedobór testosteronu objawia się licznymi konsekwencjami. Wśród nich można wyróżnić między innymi: spadek libido, brak ochoty na seks, problemy z erekcją, kłopoty z wytryskiem. Skutki te są najczęściej wymieniane przez mężczyzn, którzy rozważają niedobór testosteronu. Warto jednak zaznaczyć, że nie tylko kłopoty w sypialni pojawiają się po spadku poziomu testosteronu. Oprócz tego, niedobór testosteronu można dostrzec w swoim agresywnym zachowaniu lub złym samopoczuciu, prowadzącym do pojawienia się depresji oraz myśli samobójczych. Mało tego, niedobór testosteronu wpływa też negatywnie na wygląd mężczyzny, który pod wpływem zaburzeń hormonalnych zaczyna przybierać na wadze oraz traci masę mięśniową.

Efekty niedoboru testosteronu można tutaj wymieniać jeszcze długo, gdyż wśród nich znajdują się też zmiany skórne, liczne choroby, kontuzje, a nawet problemy natury psychicznej, ale już wyżej wymienione skutki uboczne niedoboru testosteronu są mocnym argumentem do udania się do lekarza i rozpoczęcia terapii hormonalnej z testosteronem. Dzięki temu mężczyzna szybko wróci do zdrowia i będzie miał energię do zmiany swojego stylu życia. Niedobór testosteronu jest bowiem konsekwencją: złej diety, nieprawidłowej regeneracji organizmu, zbyt małej ilości snu, braku aktywności fizycznej oraz niedoborów witamin i minerałów. Wynika z tego, że niedobór testosteronu można wyleczyć poprzez zmianę stylu życia, a nawet mu zapobiec, poprzez dbanie o swój organizm.

Jak zadbać o odpowiednią regenerację organizmu

Osoby aktywne fizycznie muszą pamiętać o prawidłowej regeneracji swojego organizmu. W przeciwnym razie mogą bowiem dostrzec u siebie niebezpieczne skutki przetrenowania. Właśnie dlatego, trenerzy personalni, dietetycy, a także inni specjaliści podkreślają, że regeneracja pełni tak samo istotną rolę w życiu sportowca, jak trening czy dieta.
Zdarzają się takie sytuacje, kiedy człowiek chce szybko zbudować masę mięśniową lub prędko zrzucić zbędne kilogramy. W związku z tym bagatelizuje on regenerację organizmu, bardzo dużo ćwicząc zarówno na siłowni, jak i w domu. Efekty tego zawsze są takie same, czyli pojawiają się w postaci kontuzji i chronicznego zmęczenia. W skutek tego, sportowiec musi więc zrezygnować z ćwiczeń na jakiś czas, tracąc tym samym swoje postępy na siłowni.
Uniknąć przetrenowania można poprzez sporządzenie prawidłowego planu działania. Taka rozpiska powinna wówczas zawierać konkretne ćwiczenia na poszczególne dni. Obok powinny znaleźć się natomiast liczby powtórzeń i serii. Taki plan powinien powstać pod okiem trenera personalnego, ale może też być dziełem innego sportowca. Człowiek działający zgodnie z takim planem, nie powinien się przetrenować i tym samym nie powinien dostać objawów braku regeneracji organizmu. W takim planie znajduje się bowiem czas na sen, czas na odpoczynek, a także czas na regenerację mięśni.

Niektórzy sportowcy odpoczywają na kanapie przed telewizorem, są jednak też tacy, którzy ten czas wykorzystują na masaż ciała, na wizytę w SPA, a nawet na skorzystanie z kriokomory. Nie ma więc jednego, idealnego sposobu na regenerację swojego ciała. Każdy robi to inaczej, poszukując najlepszej metody dla siebie.
Niektórzy sportowcy martwią się, że odpoczynek prowadzi do lenistwa. Nic bardziej mylnego. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że przerwa pozwala zgromadzić energię na kolejne ćwiczenia oraz pokonywanie kolejnych barier swoich możliwości. Wystarczy tylko mieć dobrą motywację oraz samozaparcie.